Revenue Hub logotyp

Revenue Hub

B2B-försäljning med betalningslänkar, offerter och CRM i ett

Revenue Hub (tidigare Commerce Hub) från HubSpot är inte en traditionell e-handelsplattform – det är en betalnings- och offerlösning byggd ovanpå HubSpots CRM. Istället för en kundvagn skickar du betalningslänkar, offerter och fakturor direkt till kunden.

Det gör Revenue Hub till ett utmärkt alternativ för B2B-företag som säljer tjänster, konsultuppdrag eller produkter där köpet sker efter dialog snarare än i en kassa.

Pris från

Gratis CRM – betalfunktioner från ca 150 kr/mån per användare

Transaktionsavgift

Kortavgift ca 2,9 % via HubSpot Payments (USA) eller Stripe-koppling; ACH/bankbetalning ca 0,5–0,8 %

Passar bäst för

B2B-företag som säljer tjänster eller produkter med fakturaflöde snarare än klassisk kundvagn

Hur fungerar betalningslänkar?

Du skapar en betalningslänk för en produkt eller tjänst och delar den via mejl, offert eller på din webbplats. Kunden klickar, fyller i kortuppgifter och betalar – hela flödet kopplas automatiskt till kontakten i CRM:et. Du kan även sätta upp prenumerationer och återkommande fakturor med automatiska påminnelser.

  • Betalningslänkar för engångsköp och prenumerationer
  • Offerter med e-signatur och inbäddad betalning
  • Fakturor med automatiska påminnelser
  • Allt kopplat till kundkortet i CRM:et

Vad kostar Revenue Hub?

Grundläggande CRM är gratis. Betalfunktioner som automatisering kräver betalda planer från cirka 150 kr i månaden per användare. Transaktionsavgiften ligger på cirka 2,9 % för kortbetalningar.

Viktigt för svenska företag: HubSpot Payments kräver ett amerikanskt bankkonto. I Sverige använder du istället Stripe-kopplingen för att ta betalt.

Fördelar med Revenue Hub

  • Perfekt för B2B utan klassisk kundvagn
  • Betalning, offert och faktura i samma flöde som CRM:et
  • Automatiska påminnelser och uppföljning
  • Gratis att börja med

Nackdelar med Revenue Hub

  • Ingen traditionell butikskassa – inte lämpat för B2C-webbshop
  • HubSpot Payments kräver amerikansk bank (Stripe gäller i Sverige)
  • Betalda planer krävs för automatisering
  • Inga frakt- eller lagersystem

Vem passar Revenue Hub för?

Revenue Hub passar konsulter, byråer och B2B-företag som säljer via offert och dialog. Vill du sälja produkter till konsumenter i en klassisk webbshop ska du istället titta på Shopify, WooCommerce eller Quickbutik.

Styrkor

  • Betalningslänkar och offerter direkt i CRM:et
  • Fakturor, prenumerationer och automatiska påminnelser
  • Heltäckande CRM – marknad, sälj och betalning i ett
  • Perfekt för B2B där köparen inte handlar i en kundvagn

Svagheter

  • Ingen traditionell butikskassa – inte byggt för B2C-webbshop
  • HubSpot Payments kräver amerikansk bank (Stripe gäller i Sverige)
  • Betalplaner krävs för automatisering

Vanliga frågor om Revenue Hub

Kan jag använda Revenue Hub i Sverige?

Ja, via Stripe-integrationen. HubSpots egen betaltjänst kräver dock amerikansk bank.

Ersätter Revenue Hub en webbshop?

För B2B-försäljning via offerter och betalningslänkar – ja. För en traditionell B2C-butik med kundvagn – nej.

Osäker på om Revenue Hub är rätt för dig?

Svara på sex snabba frågor i vår konfigurator så visar vi vilken plattform som passar just din situation bäst.

Gör plattformstestet